♥ Aktuálne ♥

Moje súkromné zastavenia zo služobných ciest po dedinkách východného Slovenska


Letné momentky


...without meat

Alebo - "malé okienko" jedál z mojej obľúbenej zeleniny - cukety. Najlepšiu skúsenosť mám s jej kríčkovou odrodou, ktorá bohato plodí na kompostovej zemine, vynikajúco chutí a vydrží v pivnici až do decembra. V kuchyni sa s ňou dá čarovať na milión spôsobov:

1. Mladučkú cuketu nelúpeme, nakrájame na kolieska, posypeme vegetou a opečieme z oboch strán na oleji. Môžeme pridať trochu masla. Naj je s čerstvým chlebíkom, ktorým vytierame "vypečený" olej.

2. Na kocky nakrájame cuketu, podusíme na oleji, alebo masle, pridáme paradajky (ešte lepšiu chuť dodajú sušené, nakladané v oleji), pokrájaný mangold, cesnak. Ochutíme bylinkovou soľou, alebo provensálskym korením... Podávame so špagetami. Používame rôzne obmeny tohto základného receptu, s rôznou zeleninou, podľa našej nálady a chuti - brokolica, mrkva, fazuľka, paprika, alebo oriešky, sezamové semiačka, aj s ROBI "mäsom". Najlepšie prílohy k týmto letným jedlám sú mladé zemiačky a ryža.

3. Miesto zemiakových strapačiek, si môžeme urobiť aj ich cuketovú obmenu. Postrúhanú cuketu zmiešame s hladkou múkou, vajíčkom, soľou. V horúcej osolenej vode uvaríme strapačky. Podávame s kôprovo - smotanovou, chrenovou, horčicovou, alebo...omáčkou. Pridáme na oleji a cibuľke opražené, osolené, paprikou a čiernym korením okorenené ROBI "mäso". Alebo podávame s hubovým paprikášom, či perkeltom.

Tak dúfam, že ste sa trošku inšpirovali - prajem dobrú chuť!

A k tomu ešte jeden hudobný tip:                  

Pri každodenných pracovných povinnostiach potrebujem mať dobrú náladu a energiu na spracovanie hojnosti plodov zo záhrady. Vtedy najradšej počúvam sviežu a hravú, aj vážnu a ohromne muzikálnu, "Edith Piaf" v mladom tele - ZAZ.

A ešte na záver - moje foto v kostole pred oltárom - ale - pracovne :-)


Posielam vám trochu vône z mojej chalúpkovo-domčekovej kuchyne.


CESTA Z MESTA - sťahovanie

Stavba domu na Slovensku, ktorá trvá okolo 5 rokov vám okrem peňaženky preverí vzťahy, hlavne k sebe samému, odolnosť v nečakaných situáciách. Donúti vás určiť si priority, naučí trpezlivosti a prehĺbi vašu tvorivosť.

Ak sa nezľaknete ťažkých skúšok, pritiahnete si k sebe šikovných a čestných ľudí, ktorí vám chcú a vedia pomôcť.

Ak si navyše dokážete vytvoriť zdravý odstup, ešte stále sa tešiť a smiať a ak máte to šťastie, že dokončíte plány, zistíte, že rozpoznáte dobrého človeka, aj keď iní ho nevidia. Vnímate hlboké chvíle prítomného okamihu, ktorý práve zažívate. Vážite si život, že vám umožnil aj takúto cestu. Ďakujem.


Foto: 1. Rozlúčka s mojim košickým výhľadom 2. Lili kontroluje správny smer cesty. 3. Doma v záhrade


2013


Ešte jedna spomienka na pohodičku na Islande...

Všetkým milovníkom prírody a poznávania odporúčam ideálny a pohodlný spôsob cestovania hotelbusom s www.pangeotours.com. Aj môj sen pomohli zmeniť na skutočnosť.


Nahliadnite na okamihy zastavenia mojej letnej cesty po ostrovoch v Atlantickom oceáne:

Fayerské ostrovy - krajina môjho srdca - čistá, priama a prirodzená

Island - ostrov kontrastov - divoký, tajomný, nespútaný a nádherný


Reštaurátorská práca

Na fotke som s milými kolegynkami reštaurátorkami, v dokončenom divadle Malá scéna v Košiciach.


2012


PROJEKT pre Materské centrum:
DETSKÁ RADOSŤ AKO V ZÁHRADE U BABIČKY - zhrnutie

Postupne, po krôčikoch, aj vďaka projektu Detská radosť ako v záhrade u babičky postupne vzniká v areáli záhrady Materského centra Delfínik a Denného klubu dôchodcov v Košiciach na Laboreckej ulici záhrada ako u babičky. Kus prírody uprostred mesta. Záhrada spĺňa podmienky príjemného miesta pre hru aj relax, spoznávanie aj vzdelávanie a zároveň domáckeho prostredia pre stretávanie rodín a utužovanie vzájomných vzťahov. Nech sa páči, príďte si ju vychutnať.

Spolu s dobrovoľníkmi, medzi ktorými nechýbali deti, sme postupne vytvorili:

Labyrint v tvare sedmokrásky. Najprv sme vykopali cestičky labyrintu, ktoré sme prekryli fóliou a zasypali ich štrkom. Do ,,lupeňov sedmokrásky,, sme zasadili ovocné kríky, s drobnými sladkými plodmi, ako kamčatské čučoriedky, ríbezle, jostu, jarabinu jedlú a pod. Pre ľahké rozpoznanie a tiež informovanosť návštevníkov o konkrétnych kríkoch sme vyrobili drevené tabuľky na tyčiach, ktoré na jar zapichneme do zeme.

Na Bunker z vŕbových prútov sme použili fantáziu zúčastnených mamičiek, zasadili sme vŕbové prúty do zeme, ktoré sme predtým dlho namáčali v sude s vodou, aby sa dobre zakorenili. Prúty sme popreplietali medzi sebou a vytvorili sme živý indiánsky wigwam pre nezbedníkov na schovávačku.

Nakoniec sme zakryli funkčné pieskovisko "roletou", ktorú sme ušili z plotovej rohože. Tú sme pripevnili na oboch koncoch o tyče. Dá sa ľahko zrolovať, aby sa odkrylo pieskovisko a potom zakrylo. Je to veľká pomoc, aby sa deti hrali v bezpečnom a čistom piesku.

Pri písaní projektu som plánovala aj Záhradku v bývalom pieskovisku a stavbu Bylinkovej špirály. Pre krátenie financií pri schvaľovaní projektu tieto plány zatiaľ ostali nezrealizované.

Viac na: www.mcdelfinik.sk


Pre inšpiráciu, čo je prírodná záhrada odporúčam: www.sosna.sk a www.ekozahrady.com


♥ Pripravujem ♥



♥ Chcete mi pomôcť? ♥

Ak sympatizujete s mojimi aktivitami a chcete ma v nich podporiť, môžete urobiť napríklad toto:

Ďakujem


♥ Uskutočnené akcie ♥

Pozrite si v rubrikách:

Pekné dni vám praje Janka.